HABERLER

Trakya’da İlk Defa Oldu

Pınarhisar ilçesine bağlı Kurudere köyü karantina altına alındı

Valilik’ten dün yapılan açıklamada, Kurudere köyünde iki vatandaşın koronavirüs testlerinin pozitif çıktığı ifade edildi.

Bunun üzerine önlem amaçlı olarak, köyde 14 gün süreyle karantina uygulanacağı bildirildi.

Valilik tarafından yapılan açıklama şu şekildedir.

“Basın Açıklaması (2020-78) Pınarhisar İlçemize bağlı Kurudere Köyü Karantina Altına Alınmıştır.

06.04.2020

T.C.

KIRKLARELİ VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Basın Açıklaması (2020-78)

Pınarhisar İlçemize bağlı

Kurudere Köyü

Karantina Altına Alınmıştır.

Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesine bağlı Kurudere Köyü 06 Nisan 2020 Pazartesi günü saat 16.00 itibariyle 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır.

Çin’in Wuhan Kentinde başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından PANDEMİ olarak nitelendirilen Coronavirüs (Covid-19) salgınından ülkemizi ve vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek için İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu 06.04.2020 tarihinde toplanmış olup, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72 nci maddeleri gereğince aşağıdaki Kararlar alınmıştır.

  1. İlçemiz Kurudere Köyünde yaşayan iki vatandaşımızda tespit edilen Covid-19 vakaları sonrası bu kişilerin köyde bulunan diğer vatandaşlarımızla da temas kurduğunun tespit edilmesi, köylerde komşuluk ilişkilerinin aktif olması ve bu bağlamda fiziksel temasın yoğun olması nedeniyle salgının yayılımının önüne geçmek ve toplum sağlığını korumak amacıyla 06.04.2020 pazartesi günü saat 16.00’dan itibaren 14 gün süreyle İlçemiz Kurudere Köyünün acil sağlık ihtiyaçları hariç kolluk marifetiyle karantina altına alınmasına ve süre sonunda söz konusu Kararın İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca tekrardan değerlendirilmesine,
  2. Karantina mahallinde bulunan vatandaşlarımızın da köy dışından olası ihtiyaçlarının Vefa Sosyal Destek Grubu görevlileri aracılığıyla karşılanmasına,

Oy birliği ile karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kırklareli valisinin kısa bir süre önce, Coronavirüs’e yakalanmıştı.

Şimdi de bu karantinanın ilanı kamuoyunda ilgi ile karşılandı.

Köylerde salgınından korunmanın daha güvenli olduğunu düşünen birçok yurttaşımız köylerine gitmiş durumda.

Ancak yaşanan bu olaydan sonra, virüsten korunmanın yolunun köylere gitmek değil, önlemleri gereğince uygulamak olduğu bir kez daha anlaşılmış oldu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir